مراسم گرامیداشت مرحوم استاد فرقانی برگزار شد

سه شنبه,۱۲ دی ۱۳۹۶64بازدید

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، همزمان با جلسه مرکزی تلاوت قرآن جامعه قاریان قرآن مشهد محفل انس با قرآن کریم به یاد مرحوم استاد محمود فرقانی، پیشکسوت قرآن کریم با حضور جمعی از فعالان و مسئولان قرآنی شب گذشته، ۱۰ دی‌ماه در مسجد کرا

بنابراین گزارش، در ابتدای این محفل قرآنی قاریان نوجوان حسین رضایی، مصطفی خاکساری، سیدحمزه موسوی و سینا فتحی به ترتیب آیاتی‌ از سوره‌های آل‌عمران، بقره، شمس و حج را تلاوت کردند و سلیمان جعفری نیز از قاریان برتر مشهد، به تلاوت آیاتی از سوره احزاب پرداخت.

علت جایگاه برتر معلم قرآن در سخن پیامبر اسلام

همچنین حمیدرضا احمدی‌وفا، قاری بین‌المللی قرآن نیز در بخشی از این محفل نورانی که به یاد مرحوم استاد محمود فرقانی برگزار شد، آیاتی از سوره فاطر را تلاوت کرد.
محمدصادق علمی، عضو هیئت علمی دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی نیز در این محفل قرآنی، بیان کرد: قرآن، کتاب علم است و یکی از علل برتری معلمان قرآنی تعلیم چنین کتابی است.

علت جایگاه برتر معلم قرآن در سخن پیامبر اسلام
وی با اشاره به حدیثی از پیامبر(ص) و برترین جایگاه که اختصاص به معلم قرآن دارد، عنوان کرد: تمام فضائل انسانی در قرآن آمده و قرآن کتاب علم، تعلیم، تعلّم، عقلانیت و تفکر است، به همین خاطر است که چنین جایگاهی برای معلم قرآن در سخن پیامبر(ص) تعریف می‌شود.

علت جایگاه برتر معلم قرآن در سخن پیامبر اسلام
علمی با گرامیداشت یاد مرحوم استاد محمود فرقانی ادامه داد: «إقرأ» اولین کلمه‌ای بود که بر پیامبر(ص) نازل شد و در همین چند جمله ابتدایی سوره «علق»، تعلیم به وسیله قلم مورد تأکید خداوند است و چندی بعد سوره‌ای به نام «قلم» نازل می‌شود و آنجا خداوند به قلم سوگند یاد می‌کند واین‌ها همه در سرزمینی اتفاق می‌افتد که کتابی وجود ندارد.

علت جایگاه برتر معلم قرآن در سخن پیامبر اسلام
وی با بیان اینکه قرآن نه تنها علم را تشریح کرد، بلکه موانع علم‌آموزی را از پیش روی انسان برداشت، گفت: قرآن راه‌های رشد علمی را به انسان آموخت، از طرفی بسیاری از مسائل علمی در قرآن آمده است، برای مثال در آیاتی از سوره قمر، مدارهایی که زمین، خورشید و ماه در آن قرار دارند، تبیین می‌شود.

علت جایگاه برتر معلم قرآن در سخن پیامبر اسلام
علمی اضافه کرد: اگر قرآن چنین کتابی است، معلوم خواهد بود که معلم چنین کتابی چه اندازه جایگاه و ارزش دارد، از همین رو ما در این مکان گرد آمده‌ایم تا یاد معلم قرآنی را گرامی‌ بداریم که استادانی فعلی ما که به آنان افتخار می‌کنیم، شاگردان وی هستند.
پایان بخش محفل قرآنی مسجد کرامت مشهد تلاوت آیاتی از سوره «ق» بود که توسط حمید شاکرنژاد، قاری بین‌المللی قرآن قرائت شد.

علت جایگاه برتر معلم قرآن در سخن پیامبر اسلام

گفتنی است، محفل قرآنی یادبود مرحوم استاد محمود فرقانی به همت جامعه قاریان قرآن مشهد و سایر سازمان‌های قرآنی با حضور مسئولان و اهالی قرآن خراسان در مسجد کرامت مشهد برگزار شد.